Organer/udvalg

Forretningsudvalg

  • Formand Henning Christensen
  • Næstformand Rikke Andersen
  • Kasserer Lena Neben
  • Sekretær Benjamin Martin
  • International sekretær Marie Pilgaard
  • IDO Sekretær Kirsten Dan Jensen
  • PR ansvarlig Claus Clement
  • Soffie Dalsgaard (suppleant)

Sportsdans -standard/latin

  • Formand Kristian Vellejus
  • Sekretær Hanne Ewald
  • Benita Løvgreen
  • Henning Christensen
  • Søren Pilgaard
  • Marie Krogager Rasmussen
  • Soffie Dalsgaard (udvalgsassistent)
  • Anders Koch (udvalgsassistent)

Børne- og selskabsdans

  • Formand Lotte Rodenberg
  • Sekretær Rene Sørensen
  • Benita Løvgren
  • Marie Krogager Rasmussen
  • Soffie Dalsgaard
  • Regitze Woinar

Internationalt Udvalg (IDO discipliner)

  • Formand Pia Reinhardt
  • Sekretær Kirsten Dan Jensen
  • Lene Nielsen
  • Diana Pedersen
  • Mie Ranum
  • Nicole Pedersen
  • John Jonassen (Rock'n' Roll)
  • Fritz Wehner (Rock'n' Roll)
  • Julie Kræsing (udvalgsassistent)
  • Mischa Reinhardt (udvalgsassistent)
  • Ann-Berit Aagaard (udvalgsassistent)
  • Lone Lindgreen (udvalgsassistent)

Disco og Hip Hop National

  • Formand Mirian Sørensen
  • Mette Franck
  • Fritz Wehner
  • Susanne Nielsen
  • Lena Neben
  • Ann Berit Aagaard
  • Rikke Andersen (udvalgsassistent)
  • Kathrine Møller Jessen (udvalgsassistent)
  • Simone Grønhøj (udvalgsassistent)

Region Vest

  • Lena Neben Formand
  • Kristian Vellejus
  • Søren Pilgaard
  • Marie Krogager
  • Ann-Berit Aagaard
  • Susanne Nielsen
  • Diana Pedersen
  • Nicole Pedersen
  • Mie Ranum
  • Lotte Rodenberg
  • René Sørensen

Region Øst

  • Formand Hanne Ewald
  • Benita Løvgreen
  • Mette Franck
  • Fritz Wehner
  • Mirian Sørensen
  • Kirsten Dan Jensen
  • Pia Reinhardt
  • Lene Nielsen
  • Soffie Dalsgaard
  • Regitze Woinar
  • Henning Christensen

Udvalg for eksterne kontakter

  • Marie Pilgaard (WDC)
  • Kristian Vellejus (WDC)
  • Klaus Kongsdal (WDC)
  • Kirsten Dan Jensen (IDO)
  • Pia Reinhardt (IDO)
  • Lene Nielsen (IDO)
  • Henning Christensen (WDC / IDO)

Disciplinærudvalg

  • Birgit Husted
  • Kaare K. L. Mortensen

Fag- og uddannelsesudvalg

  • Standard og Latin danselæreruddannelsen
  • Sekretær Løvgren (Standard / Latin)
  • Kristian Vellejus (Standard / Latin)
  • Lena Neben (Standard Standard / Latin)
  • Disco & Hip Hop
  • Sekretær Kirsten Dan Jensen (Disco / Hip Hop)
  • Mischa Reinhardt (Disco / Hip Hop)
  • Rene Christensen (Disco / Hip op)

Revisorer

  • Benita Løvgreen
  • Mette Franck
  • Hanne Folmar Suppleant

PR-udvalg

  • Formand Claus Clement
  • Fritz Wehner
  • Benjamin Martin